Podsumowanie II edycji Konferencji ACCD

II edycja konferencji April Consumer Credit Days ( 27-28.04.2017r.), choć już za nami to na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników ze względu na bogaty wachlarz tematów poruszanych podczas wydarzenia. Jesteśmy przekonani, że przedstawiona tematyka stanowi, dla uczestników, inspirację w ich pracy zawodowej, a nawiązane kontakty biznesowe przyczynią się do dalszego rozwoju ich kariery.

Konferencja zaczęła się od merytorycznej „bomby” jaką była prelekcja profesor Elżbiety Mączyńskiej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która w mistrzowski sposób zaprezentowała najciekawsze trendy w gospodarce, mające wpływ na kredytowanie. Sformułowane zostały tezy: czy marnotrawna gospodarka nadmiaru, rewolucja cyfrowa, przesilenie cywilizacyjne będą miały wpływ na kształt rynku finansowego?

Kolejne tematy związane z Consumer Credit to doświadczenia rynkowe pokazane z perspektywy sąsiadów z zachodu m.in. Niemiec i Austrii. Panel podsumował wykład p. Jacka Obłękowskiego (prezesa zarządu NFG oraz współzarządzającego Kaczmarski Group) dotyczący sytuacji kredytowej społeczeństwa oraz ewolucji struktury rynku kredytowego w Polsce.

Nie zabrakło debaty z udziałem przedstawicieli Biur Informacji Gospodarczej (Edyta Szymczak ERIF BIG, Adam Łącki KRD BIG, Sławomir Grzelczak BIG InfoMonitor, Piotr Badura KBIG, Andrzej Osiński MBIG). Debata poprowadzona była w taki sposób, aby pokazać problematykę z wielu punków widzenia, tak więc do debaty zostali zaproszeni przedstawicie firm , które korzystają z usług BIGów, tj. Łukasz Grzegrzółka Bank Handlowy, Adam Rybusiewicz Intrum Justitia, Marcin Żuchowski Provident, Jarosław Smoła P4.

Dzięki tak szerokiej obsadzie mogliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie czy przyszłość BIGów leży w konsolidacji czy w systemie rozdrobnionym?

Panel Zarządzanie informacją w branży kredytów konsumenckich wzbudził żywe zainteresowanie podczas prelekcji oraz w kuluarach. Uczestnicy szeroko komentowali wystąpienia o naturalnym języku komunikacji użytkownika z danymi ( procesie tworzenia optymalnych baz danych) podczas dyskusji w ramach panelu oraz oceniali poszczególne wystąpienia w innowacyjnej aplikacji mobilnej stworzonej specjalnie na potrzeby April Consumer Credit Days. Nie zabrakło inspirujących dyskusji odnośnie PSD2 w kontekście bankowości ale też możliwości biznesowych jakie będzie oferowało to rozwiązanie. Inspiracji dostarczył uczestnikom ekspert p. Arek Skuza z K2 Digital Transformation.

Przedstawiciele PwC radca prawny Łukasz Ślęzak oraz pani Dagmara Rogowska wywołali żywą dyskusję odnośnie zagadnień ochrony i bezpieczeństwa danych osobowych w świetle nowych regulacji. Wystąpienie, na które czekała większość uczestników konferencji, przybliżyło nas do odpowiedzi na pytanie jak przygotować się do zmian w ochronie danych osobowych i jak wdrożyć RODO w firmie.

Debata z udziałem ekspertów ( Mateusz Zemczak, PayU, Bartosz Weyna Payment Technologies, Rafał Gibczyński Solven, Jarosław Ryba ZFP) p.t. Jak nowe technologie wpływają na zarządzanie informacją w przedsiębiorstwie? podsumowała i uzupełniła panel o praktyczną wiedzę w kontekście innowacji technologicznych.

Panel Modelowanie ryzyka kredytowego, przedstawiał spojrzenie na modele zachowań konsumentów ( Katarzyna Kujawa -Lipińska Vivus), scoring w praktyce ( Grzegorz Migut Statsoft). Natomiast prawnicy z Londynu Daniel Liszewski oraz Charles Noakes z Welbeck Solicitors LPP, przedstawili procesy odzyskiwania należności w Wielkiej Brytanii.

Tradycyjnie, na zakończenie konferencji odbył się panel prawny cieszący się niezmiennie zainteresowaniem uczestników. Panel rozpoczął mec. Michał Rączkowski RK Legal bardzo aktualnym tematem dotyczącym dynamicznego rozwoju otoczenia prawnego oraz jego konsekwencji dla sektora wierzytelności.

Ostatnim punktem wydarzenia była debata prawna Czy nowe rozwiązania prawne zwiększają synergię działań na rynku wierzytelności? z udziałem ekspertów m.in. Tomasza Piłata wiceprezesa KRK, Moniki Zakrzewskiej prezesa zarządy FRRF, Krystiana Kłosińskiego P4, mec. Radosława Cieciórskiego PZZW oraz Piotra Bruszkę z Ultimo. Moderatorem debaty był mec. Michał Kwieciński RK Legal.

Konferencja okazała się sukcesem zarówno merytorycznym jak i frekwencyjnym. Ponad 250 uczestników przez dwa dni obrad, pod czujnym okiem moderatora całej konferencji redaktora Macieja Samcika, dyskutowało o najważniejszych tematach sektora Consumer Credit.

Scroll to top