
Istnieje wiele form opodatkowania, wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Jedną z nich jest, karta podatkowa. Stanowi ona zryczałtowaną formę podatkową. Jest to forma szczególnie przeznaczona dla małych firm, gdzie ilość zatrudnionych osób jest znikoma. Jeżeli klasyfikujesz się, jako płatnik rozliczający się kartą podatkową, nie możesz prowadzić innej działalności opodatkowanych inną formą. Wszelkie zawody, jak i ilość osób, jakie możesz zatrudnić reguluje ustawodawca. W tej również formie opodatkowania, nie możesz zatrudniać firm podwykonawczych. Możliwe jest zatrudnienie osoby, wyłącznie na umowę o pracę. Stawki podatkowe, jakie musisz odprowadzić, również wynikają z konkretnych zapisów w ustawie. A wszystko zależy od tego, jaki jest rodzaj wykonywanej działalności, od wielkość miejscowości, w jakiej wykonywana jest działalność, jak również istotna jest liczba pracowników, jakich zatrudniasz.
Faktura VAT marża to wyjątkowy rodzaj faktury VAT, której wystawienie wiąże się z odrębną procedurą rozliczania podatku VAT. Marża jest podstawą opodatkowania i to od niej sprzedawca zobowiązany jest odprowadzić podatek VAT, jednocześnie nie ma możliwości odliczenia podatku VAT wynikłego z faktur zakupu odsprzedawanych towarów.
Według ustawy o podatku od towarów i usług do wystawiania faktury VAT marży upoważnione są podmioty, których podstawą opodatkowania jest marża. Z wystawiania tego typu faktur korzystać mogą firmy, świadczące poniższe usługi:
- turystyczne,
- dostawy dzieł sztuki,
- dostawy antyków oraz towarów kolekcjonerskich,
- dostawy wszelkiego rodzaju przedmiotów używanych.
Sprzedawca w celu obliczenia VATu wpierw zobowiązany jest do obliczenia kwoty marży, czyli różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia.